Blog

Dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır. Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür ve her insan, bir görevle yaratılmıştır.

Güncel Bilgiler

Sayfa   1  

ÇİMLENME ENGELİ VE REPİKAJ

  
2013-09-29 23:35:54

Derin, nemli ve organik maddesi iyi olan toprakları seven göknarları (özellikle yerli türler için söylemek gerekirse) 6-7 yaş civarında-topraklı olarak-rahatlıkla bahçenize dikebilirsiniz.

Göknarlar genelde tohumla üretilirler ancak tohumlarında çimlenme engeli vardır. Bu engeli kaldırmak için yapılması gereken en kolay uygulama; 0-3 derece civarı suda 24 saat beklettiğiniz tohumları, ardından buzdolabına alarak 3 hafta kadar da orada bekletip, ilkbaharda ekmenizdir (burada unutulmaması gereken tek nokta, her bir göknar türünün, farklı istekleri olduğu konusudur). Katlama yapmazsanız sonbaharda ekmeniz çok daha mantıklıdır, çünkü tohum istediği soğuğu, doğada kış koşullarında alacaktır ve doğal katlamaya maruz kalacaktır. Bu uygulamadan sonra 2-3 yaşına gelen fidecikleri, repikaja yani yer değişimine maruz bırakmanız gerekli ki her koşula uyum sağlama kabiliyeti gelişebilsin. Birkaç kez repikaj yapmanız, bitkinizin zorlu şartlara ve yer değişimine dayanımını ekstra olarak arttıracaktır.

Göknarları örnek olarak vererek anlattığımız çimlenme engeli, bilip bilmediğiniz birçok bitkide mevcuttur. Bazen tohumu ekersiniz, ancak bir sene bile bekleseniz fide oluşmaz. Çünkü her bitkinin veya tohumun engel durumu birbirinden farklı ve uygulanacak katlama yöntemi de birbirinden bağımsızdır. Aklınıza takılan sorular için bilgi@driadpeyzaj.com 'a sorularınızı bekliyoruz.

 

Tohumdan Fidana


Sayfa   1